Auto

Jak ušetřit za pohonné hmoty.

Nárustem cen pohonných hmot si každý položí jednu a zcela logickou otázku. „Kde na to budeme za chvíli brát?“. Ceny benzínu a nafty vystřelily skoro nad neúnosnou mez a kde a hlavně jak ušetřit je tématem nejednoho rozhovoru.

Trh s ropou a ropnými produkty obyčejný smrtelní jen stěží ovlivní. Burzovní trhy s ropu a hlavně plánované odstřižení z východu nám světlejší zítřky jen stěží přinesou.

Nemusíme sedět a nečinně čekat. Právě naopak, ovlivnit kolik naše auto spotřebuje, můžeme hned a jen my samy. Je několik základních pouček a definic, jak jezdit ekonomiky a úspora v naší peněžence za zbytečně „propálené“ pohonné hmoty je více než příjemné.

Jezděte plynule: agresivní jízda plyn- brzda je typ jízdy, při které jasně říkáme naší nádrži lidově „dej autu napít“. Neurvalé sešlápnutí plynového pedálu a vzápětí agresivní brždění, není jen nepohodlné pro řidiče a jeho spolujezdce, ale především tok benzínu z nádrže je neúnosný. Přitom plynulé dojíždění k semaforu s přibrzděním motoru, nám na palubním počítači ukáže příjemnou okamžitou spotřebu, která je rovna nule. A věřte, že zrychlením před semaforem si zelenou opravdu nepřivoláte a časově si nepomůžete. A hlavně jde o bezpečnost vaše i okolí a plynulou jízdou tomu jen přispíváte.

jízda autem

Nevozit zbytečnou váhu navíc. 100kg průměrně zvyšuje spotřebu až o 0,5l. Zdá se vám to hodně? Jistě a většina řidičů po důkladné inventuře v autě zjistí, kolik nepotřebných věcí nás okrádá o naše peníze. Jeden příklad za všechny! Kdo vozí sněhové řetězy i v létě?

Správně nahuštěné pneumatiky zmenšují valivý odpor. Každé auto má předepsaný tlak, který by měl být v našem obutí. Na prvním místě jde o bezpečnost, vždyť přilnavost našeho auta nám zaručuje, že budeme jezdit jen po komunikaci. Ale správný tkat v pneumatikách, má vliv i na spotřebu. Víte, jak často se kontroluje tlak v pneu?

silniční kolony

Nebuďme pohodlní. Zrychlená doba nás naučila jedno, být všude co nejdříve a stihnout za den co nejvíce. A k tomu nám velkou měrou pomáhá právě auto. Nákupy doslova za rohem, si bez tohoto pomocníka už stěží dokážeme představit. A přitom nejezdit, když nemusíme, nám ušetří největší částku za benzín, či naftu. A časově? Nemyslím, že bychom na tom tratili, vždyť věčné kolony a zácpy na komunikací nás možná okrádají o drahocenný čas daleko více. Našemu zdraví tím rozhodně prospějeme daleko více a nakonec zjistíme, že klidná procházka na nákup nás nestresuje tolik, jako ta stejná cesta autem.

Mohlo by se vám také líbit...