Rubriky
Ekonomika

Kde si půjčit peníze?

Jestli je na světě něco, co dokáže všechny lidi děsit nebo přinejmenším znepokojovat, je to hrozba nedostatku finančních prostředků. A není to něco, co by nás zneklidňovalo neprávem. Když přece někomu jeho peníze dojdou, ztrácí tento v podstatě svoji svobodu a dost možná i jistotu existence. Bez peněz totiž člověk nemá skoro nic, bez nich si nelze od nikoho koupit to, co je právě potřeba, a to logicky každému zkomplikuje život.

Chtělo by to tedy nějak zařídit, abychom my lidé měli vždycky peněz dost, abychom si mohli vždy dovolit aspoň ty výdaje, které jsou pro naši existenci zásadní. Jenže ani takové minimum nám v podstatě není zaručené, i o to se musíme strachovat. A snažit se vydělávat dost na to, abychom se aspoň té nejhorší finanční tísně vyvarovali.

peníze indické

Jenže všichni dobře víme, že ani ta největší píle nemusí nikomu zajistit dostatečně finančně zajištěný život. Kolik jenom máme profesí, v nichž se vydělává jenom bídně, kolik je jenom lidí, kteří dokonce ani takovou nízkou mzdu nevydělávají a ocitají se tak navzdory všemožné sociální pomoci v nouzi!

A co mají dělat ti, kdo peníze potřebují, ale prostě nemají možnost si je v dostatečné míře zajistit?

Ti se pochopitelně mohou často spolehnout už jedině na půjčku. Když není vyhnutí, osloví prostě někoho z poskytovatelů půjček a pokusí se ho přesvědčit, aby jim dočasně vypomohl. Jenže spousta takových lidí nedokáže ve své zoufalé situaci prokázat schopnost splácení vybrané půjčky. A pak je po nadějích.

rupie indické

A nemá-li to být beznadějné? Pak by se měla stát volbou nedokonalých žadatelů o půjčku nebankovní americká hypotéka. U té totiž dokážou uspět i ti, jimž by nikdo jiný půjčit nechtěl. I když nejsou podle bank bonitní, i když mají poměrně nízké mzdy plus třeba záznamy v registrech dlužníků nebo dokonce exekuce, tady uspějí. Stačí jenom zaručit se za splácení nemovitostí a finanční starosti jsou minulostí.

Rubriky
Ekonomika

Koho požádat o půjčku?

Není rozhodně ojedinělým úkazem, když lidé potřebují víc peněz, než kolik jich aktuálně k dispozici mají. Stává se to, a to pochopitelně tehdy, když si člověk nemůže při výši svých příjmů a úspor dovolit všechno to, co by si dovolit chtěl. Někdy za to mohou příliš nízké příjmy provázené nedostatečnými úsporami, někdy je na vině třeba i nějaký ten nečekaně vysoký výdaj, který nebyl v plánu, a někdy se třeba takový člověk jenom docela banálně přepočítá a pak mu jeho peníze nevyjdou.

Ale je vlastně jedno, co je příčinou finančních problémů. Zásadní je přece to, jak se s nimi ten, na koho ony potíže dolehnou, vypořádá. Jak to zvládne a zajistí jak zaplacení momentálně nezbytných výdajů, tak i slušnou perspektivu do budoucna.

dolary US

A když se nad tím vážně zamyslíme, zjistíme, že to lze poměrně často zvládnout jedině tak, že se někde požádá o dost výhodnou dosažitelnou půjčku. Jen ta jediná může často člověku v nouzi zajistit, aby měl tento aspoň na důležité výdaje.

A protože člověk ve finanční tísni často nemůže nabídnout poskytovatelům půjček jako záruku splácení hodně vysoké příjmy, protože nemívá třeba ani čisté registry dlužníků, a naopak mu mohou hrozit exekuce, bývá shánění půjčky docela problém. V bankách se k někomu takovému otáčejí zády a jakýkoliv pokus o získání půjčky obratem zamítají s odkazem na to, že žadatel není bonitní. A je vlastně beznadějné zkoušet tu štěstí zas a znovu.

dolary USA

Daleko rozumnější je pak vsadit na nějakou nebankovní hypotéku. Protože když vyžaduje pujcka ruceni nemovitosti, uspěje tu každý, kdo nějaký nemovitý majetek má. Protože pak jsou registry dlužníků i další problémy vedlejší a nemusí se k nim přihlížet.

A tak je právě nebankovní sektor často tím jediným místem, kde se vyplácí o půjčku – nebankovní hypotéku – žádat. Kde člověka neodmítnou a půjčí mu klidně i velké peníze.

Rubriky
Ekonomika

Jak zvládnout finanční tíseň?

Lidem není v životě vždy přáno. Nejednou to tito nejen nemají lehké, ale mají to třeba i vysloveně těžké. A to třeba i proto, že jim někdy dojdou potřebné peníze a nějaké další jsou v nedohlednu. A jak se určitě shodneme, není právě toto něco, co by člověk rád zažíval. Finanční tíseň je nepříjemná a když už na někoho dolehne, je třeba ji co nejpřijatelnějším způsobem zvládnout.

Ovšem všichni velice dobře víme, že sehnat chybějící peníze nemusí být ani trochu jednoduchá záležitost. Peníze se jen tak někde nepovalují, a ten, kdo je chce, si je musí zasloužit. A to třeba i tím, že učiní vše pro to, aby od někoho dostal půjčku.

staré mince

Že je půjčka jednoduché řešení problémů s nedostatkem peněz? Tak na to raději rovnou zapomeňte. Půjčky sice pomáhají lidem v nouzi, ale také jim dokážou nejednou zatopit. A to proto, že se ani půjčka nezíská jenom tak. I tu si musí každý ze zájemců zasloužit, a to tím, že splní všechny požadavky toho, kdo mu může teoreticky takovou pomoc nabídnout.

V bankách to třeba chodí tak, že ti, kdo chtějí půjčit, doloží vysoké příjmy a čisté registry dlužníků. A když jsou dost bonitní, vyhoví se jejich žádostem.

srovnaná eura

Jenže co nedokonalí žadatelé? Co ti, kteří pro banky bonitní nejsou? Jak ti se mají dostat k penězům, když jim je v bance půjčit odmítnou?

Pro podobné lidi je tu k dispozici nejlevnější hypotéka. U té se totiž nemusí ani nedokonalí žadatelé bát, že by neuspěli, pokud vlastní nějakou nemovitost, kterou by se za půjčené peníze mohli zaručit. Taková nemovitá záruka totiž garantuje splacení, a díky ní se tak dočká klidně i docela vysoké částky každý, kdo ji potřebuje. A kdo ji dokáže splatit flexibilně nastavitelným způsobem.

A tak nakonec nemusí nikdo z nás zůstat bez prostředků, každý si je může alespoň půjčit. A když tak učiní právě u takové nebankovní společnosti, může to být to nejlepší dostupné řešení.

Rubriky
Ekonomika

Jak přežít bez peněz?

Soukromá firma by měla svému majiteli stůj co stůj vynášet. Protože je tato jeho živobytím, a to se neprovozuje proto, aby na tom člověk prodělával.

Jenže ač si každý podnikatel přeje, aby se mu v jeho branži dařilo a aby měl peněz jako slupek, ne vždy se tato jeho touha naplní. Je tu celá řada potenciálně hrozících negativních vlivů, jež mohou zapříčinit komplikace vedoucí až k ekonomickým problémům. A když už se to takto zvrtne, je třeba zjednat nápravu. Nejde-li to jinak, pak alespoň s využitím nějaké půjčky.

Jenže získat podnikatelský úvěr nemusí být ani trochu snadná věc. Protože finanční instituce logicky nerady riskují a nepůjčují tak ochotně někomu, u koho existuje potenciální riziko, že už by půjčené finanční prostředky nemusel být schopen vrátit.

prasátko s mincemi

A co si má počít podnikatel, který všude naráží jen na nepochopení, kterému nikdo nikde nechce půjčku poskytnout?

Tento to především nesmí vzdát předčasně. Protože i kdyby situace vypadala sebepesimističtěji, nikdy není vše ztraceno, dokud nedojde na nebankovní společnost a její nabídku zvanou hypotéka bez doložení příjmu.

I kdyby podnikatel nikde jinde a u žádného jiného typu půjčky neuspěl, je zde stále ještě nemalá naděje na to, že se takový žadatel dočká toho, oč mu jde. Tedy že mu alespoň zde budou peníze na jeho podnikatelské aktivity dány k dispozici.

prasátko a mince

U takové hypotéky se totiž díky nezbytné zástavě nemovitosti coby záruce řádného splacení celé půjčky obejde prověřování žadatele bez zbytečné přísnosti, nad nejedním žadatelovým nedostatkem se tu přimhouří oko, a tak se tu nakonec podaří získat třeba i hodně peněz s možností jejich dlouhodobého a zvladatelného splácení.

A tudíž se minimálně zde vždy peníze pro soukromé podnikání seženou. A žádná firma tak nemusí nezbytně zkrachovat jenom proto, že se jí dočasně přestalo dařit.

Rubriky
Ekonomika

Ochrana příjmů před robotickou automatizací

Minulý měsíc jeden z předních futurologů předpověděl, že počet robotů na celém světě, který již dnes přesahuje číslo 57 milionů, bude do roku 2048 vyšší než počet lidí. Jedná se navíc o konzervativní odhad.
muž a pět koleček.png
Automatizace je již součástí všech oblastí lidské činnosti, od vedení skladů až po prodej finančních produktů. Zaměstnanci se proto obávají, že budou na svých místech na trhu práce nahrazeni někým jiným. Poskytovatel služeb pro zaměstnavatele, ADP, nedávno provedl průzkum na vzorku 1 300 dospělých zaměstnanců a zjistil, že třetina z nich se domnívá, že na jejich pracovní pozici dojde během příštích 10 let k automatizaci. Polovina z této části navíc uvedla, že jejich zaměstnavatel jim neposkytuje žádnou pomoc při rekvalifikaci. Tato skutečnost pochopitelně znepokojuje především mladší zaměstnance, protože na rozvíjejícím se trhu práce budou působit delší dobu. Průzkum zjistil, že 46 % respondentů ve věku od 16 do 35 let se obává, že nástup robotů by je mohl v příštím desetiletí připravit o jejich současné pozice.
robot cyborg.jpg
"Automatizace se může budoucím generacím jevit jako problém," říká Jeff Phipps, generální ředitel ADP. "Naše zjištění však ukazují, že stroje by mohly nahradit tisíce zaměstnanců již v horizontu pouhých pěti let." "Umělá inteligence a robotika postupují vpřed tak rychlým tempem, že stroje budou brzy schopné zastat práci lidí v celé řadě profesí a průmyslových odvětví. A přestože to může znamenat přínos pro efektivitu a produktivitu, mohlo by to také vést k tomu, že tisíce lidí budou přebytečné a změní se nadobro tvář pracovišť.
kalkulačka a papír.jpg
Phipps nicméně zůstává optimistou a domnívá se, že pokud se nyní lidé budou snažit o rekvalifikaci, mohou tak do budoucna svou výdělečnou schopnost před roboty ochránit. "Více robotů na pracovišti nebude znamenat, že všichni lidé budou přebyteční, protože budou vytvořeny nové a možná ještě lepší pracovní pozice, zatímco jiné se značně promění. Tím, že zaměstnavatelé začnou zvyšovat kvalifikaci a rekvalifikovat své zaměstnance, mohou zajistit, aby oni a jejich zaměstnanci byli co nejlépe připraveni na práci vedle strojů."

Rubriky
Ekonomika

Bude vánoční cukroví 2016 chutnat po másle?

Stalo se už někdy, aby před vánocemibyly ceny základních potravin „normální„? Takové lidské, jako po celý rok. Ale to by se v našem státě asi stal zázrak. Tím, že před vánocemi zase zdraželo máslo, cukr, sýr a další potraviny – to je taková milá vánoční nadílka od vlády.

Ano, protože jsou svátky, bude větší poptávka, tak to v tržním hospodářství přece chodí. Ale názory obyčejných lidí jsou takové, že na tom vydělají pouze velké řetězce, které už nevědí, jak velkou marži si přidat, protože drobný obchodník pro supermarkety není vůbec žádný konkurent. Nemyslíte, že to od velkých obchodních řetězců zavání lichvou? Je přece důležité, aby nadnárodní řetězce měli tučné zisky. A tak naše ekonomie jen zkvétá.

Naši zemědělci na tom budou stejně, ty určitě nezbohatnou, protože za výkup mléka dostávají minimum a ta naše vláda s tím nic nebude dělat – na co? Vždyť to nejde z jejich kapsy. A na otázku PROČ se vždy zdražuje před svátky, tak budou mít tisíc výmluv. Je to jednodušší, než by činila užitečná rozhodnutí během roku. Obyčejní lidé  a naši zemědělci si zas utáhnou opasky, tak alespoň neztloustnou – i takto můžeme bojovat proti obezitě. 

Teď vážně. Položme si nejdříve otázku, kdo za dlouhodobý neutěšený stav našeho zemědělství může? Naši politici mají na toto hned připravenou odpověď. Za to může hlavně embargo na vývoz potravin do Ruska. Proč? Protože jsme byly jednou ze zemí, která do Ruska vyvážela potraviny ve velkém.

Západní země mají na potraviny obrovské dotace, tak nám sem začali dovážet základní potraviny za ceny, které u nás činí pouze výrobní náklady. Těmto cenám se říká dumpingové – je to cena za zboží nebo služby, která nepokrývá náklady na výrobu – dokonce se může jednat o formu nekalé soutěže, která je postižitelná antimonopolním úřadem.
V naší zemi se zemědělci nedotují, – jak to bývá na západě zvykem, naši zemědělci jen přežívají.

Pak se naskýtá otázka – proč velké národní dotace dostávají výrobci potravin v Německu, Rakousku a v jiných zemích– proč ne čeští výrobci? Tento problém bude asi někde jinde – to není o rozdělování dotací z EU, tam nebudou velké rozdíly. V zahraničí totiž mají ještě národní dotace a z těchto dotací dotují všechno možné. Velmi slušně dotují i své zemědělce.

A u nás to nějak nefunguje. Ještě je potřeba připomenout, že náš stát se nedokáže přiblížit stejné životní úrovně jako je na západě. Je to pravděpodobně od začátku účelové. Západní trh prostě potřebuje u nás umístit své výrobky a na to nepotřebují naši výrobu ze zemědělství. Je to smutné, ale je to realita. A lidé to vědí.

Nechme těch nářků a upečme si i přes to výrazné zdražení másla, vajec a cukru, báječné vánoční cukroví. Možná, že ho nebudeme péct hodně, ale jen tak – přiměřeně. Ale vánoce jsou vánoce.

Sladká tečka na závěr pro naši ekonomiku – recept na jemné máslové linecké pečivo od maminky:

*300g mouka hladká  * 80g cukr moučka * 200g máslo * 2ks vaječné čerstvé žloutky * 1ks vanilkový cuk  * 1/2 lžíce citronová kůra

Mouku prosejeme na vál, změklé máslo pokrájíme na kousky do mouky, přidámecitrónovou kůru a seškrábnutá zrníčka z jednoho vanilkového lusku. Pak do mouky uděláme důlek, do něj přidáme žloutky a vše promícháme nejdříve nožem nebo vidličkou. Pokud bude těsto velmi tuhé, přimícháme podle potřeby 1-2 lžíce vlahé vody a pomocí rukou vypracujeme vláčné těsto. Vytvoříme z těsta váleček, zabalíme ho do potravinové fólie a necháme těsto do druhého dne v chladničce odpočinout.

Druhý den těsto rozválíme na sílu přibližně 4-5mm, vykrojíme z něj formičkami různé tvary a upečeme. Pečeme při 170°C přibližně 10-13 minut do růžova. Vychladlé pečivo slepíme pikantním džemem, odložíme do krabice a o vánočních svátcích vám přejeme – dobrou chuť.

Rubriky
Ekonomika

Nebankovní hypotéka

Nebankovní hypotéka bez registru je finanční možnost, jak získat peníze, když budete ručit nemovitostí. Jedná se tedy v tomto případě v podstatě o běžnou „hypotéku“. Ručíte nemovitostí, kterou dáte takzvaně do zástavy a za ní získáte finance. Výhodné je to i z hlediska úroků, protože je zde nejnižší možná míra úrokové sazby. U jakýchkoliv jiných půjček už byste měli vyšší úrokovou sazbu, protože ničím neručíte a nemůžete si ani běžně půjčit třeba tak vysokou částku financí, protože na ni nebudete v bance dosahovat svým příjmem.

investice

Nebankovní hypotéky mají spoustu výhod. Jsou určené všem běžným spotřebitelům, čili se jedná o spotřebitelské úvěry. Ručí se nemovitostí, ale může jít o jakýkoliv pozemek, byt, i družstevní byt, dům, garáž, halu, chatu a spoustu dalšího. Nezávazné ocenění nemovitosti provádíme zdarma a předem neplatíte ani žádné jiné poplatky.

Úvěr je navíc bezúčelný, takže nepotřebujte od nás svolení, na co své peníze použijete. Jakmile je získáte, můžete je použít jakýmkoliv způsobem, takže s nimi můžete zaplatit dluhy či exekuce, vyplatit dědictví, zaplatit výlohy, ale můžete i nakupovat majetek, stavět dům, rekonstruovat, vybavovat domácnost, koupit automobil a spoustu dalšího.

Podmínky úvěrové smlouvy

V bankách často úvěr zamítají kvůli špatným registrům nebo nízkým příjmům. U nás se vám to nestane.

finance

 • Získat můžete až 70% z odhadu nemovitosti.
 • Doba splatnosti se může pohybovat až na dlouhých 30 let.
 • Neplatí se žádné poplatky předem.
 • Bez složitého papírování.
 • Všechny smlouvy vám pošleme předem, můžete si je zkontrolovat, podrobně přečíst, podívat se na veškeré podmínky. Budete na to mít tolik času, kolik budete chtít.
 • Nezbytné je, abyste dokázali úvěr splácet.

Právě tento typ finančního produktu je vhodný i pro ty klienty, kteří mají záznam v registru dlužníků. Už se vám stalo, že jste zapomněli zaplatit fakturu? Opozdili jste se někdy se splátkou inkasa? Nezaplatili paušál včas? V tom případě máte záznam v registru dlužníků, a možná o tom zatím nemáte ani tušení. Záznam se maže až po 5 letech.

Rubriky
Ekonomika

Udělejte si v půjčkách pořádek

Ačkoliv se můžete běžně v nebankovním sektoru setkat s tím, že je poskytována hypotéka bez registru, není tak docela pravdou, že do něho poskytovatel vůbec nenahlíží. Spíše jde o to, že jsou záznamy tolerovány.

 • Tento nebankovní produkt je ale určen pouze pro podnikatele, kteří využijí finance ve své firmě.

bankomat

Do zmíněných registrů dlužníků se tedy nahlíží, ale ne proto, aby mohl být klient odmítnut. Je to zejména z důvodu zjištění momentální situace žadatele. Pokud by byl předlužen, je možné jeho úvěry vyplatit. Jestliže máte tedy záznamy za opožděné platby, zesplatněný úvěr nebo nějaký dluh na důležitém úřadě, nemusí to znamenat, že je pro vás nebankovní hypotéka bez registru nedostupná.

 • Nahlédnutí do registru může být dokonce přínosné i pro samotného žadatele.
 • Jestliže se zjistí, že jsou záznamy jen drobnějšího a méně významného charakteru, je mu nabídnuta výhodnější úroková sazba.
 • Ta se může pohybovat už od tří procent.
 • Běžná výše je od šesti procent.

V toleranci je i nižší daňové přiznání.

Dejte na radu odborníků

Je však velice důležité vše předem dobře rozvážit, aby nedošlo k situaci, kdy nebude moci klient svůj závazek splácet. Jestliže je příjem nižší, může poskytovatel hypotéky zařídit konsolidaci.

 • Což znamená, že se sloučí půjčky do jedné nízké splátky.
 • Finanční situace se tak stane naprosto přehlednou.

euro

Jde především o to, aby se dostal ze své nedobré finanční situace a neskončil v takzvané dluhové pasti. Jestliže máte obavu z takových smutných konců, určitě se poraďte s odborníky. Přesto, že třeba nabídku podnikatelského úvěru nevyužijete, je dobré vědět, jaké máte možnosti. V případě, že se rozhodnete řešit svou situaci úvěrem, pak máte jistotu, že své peníze budete moci začít čerpat skutečně v nejbližší možné době. Dá se totiž dohodnout i expresní čerpání do jednoho dne.

Rubriky
Ekonomika

Vše jde levněji

Pokud si chcete v létě dopřát dovolenou u moře, protože byste si rádi odpočinuli a na chvíli zapomněli na svoje povinnosti, tak zaručeně řešíte to, kam byste mohli jet. Problém je ovšem takový, že mnozí řeší jednu velice nepříjemnou věc. Dovolená u moře může stát poměrně hodně peněz, což je problém. Jen málokdo chce za pár příjemných chvil utratit všechny svoje úspory. Jak si s něčím takovým poradit?

Můžete si být naprosto jistí tím, že dovolená rozhodně nemusí být drahá, když víte, na koho byste se měli obrátit. Díky nám se můžete podívat k moři skutečně za pár korun, na to se spolehněte. Autobusová doprava do chorvatska je tu pro každého, kdo by měl o něco takového zájem. Buďte si jistí tím, že my už se rádi postaráme o Vaše pohodlí a zajistíme, aby bylo všechno v tom nejlepším pořádku, což je samozřejmě velice důležité.

vyhledávaný Dubrovník

Dopřejte si zážitky

Využijte tedy toho, co tu pro Vás máme a buďte si jistí tím, že si přijdete na své a budete spokojeni, to je jistota. Nemusíte si s ničím dělat starosti, protože my už se rádi o všechno postaráme. Využíváme výhradně moderní autobusy, které už zajistí každému cestujícímu maximální pohodlí, takže si můžete být jistí tím, že i Vy se po cestě budete cítit dobře.

Můžete si vybírat z mnoha možností, takže je jenom na Vás, jestli budete po cestě odpočívat a relaxovat, či se rozhodnete poslouchat hudbu nebo sledovat filmy. Náš palubní personál už se rád postará o to, abyste se cítili skutečně příjemně a pohodlně, což je to, na čem opravdu záleží.

kamenitá krajina

Věřte tedy tomu, že s námi se můžete dostat velice pohodlně a rychle na dovolenou k moři, my už se rádi o všechno postaráme. A rozhodně Vás to nebude stát příliš mnoho peněz, na to se spolehněte. Naše služby jsou tu pro každého, a proto jich kdykoliv využijte. Díky nám si tak budete moct užít dovolenou skutečně na maximum.

Rubriky
Ekonomika

Financování bydlení

Když jde o financování bydlení, nejspíš budeme potřebovat vědět rozdíly mezi jednotlivými půjčkami a co všechno se do této kategorie zahrnuje. Podíváme se na některá řešení, že nestačí jenom úpory na bydlení, ale také na jeho provoz.
pohled do sklenice
Jaké typy půjček jsou k dispozici?
–          Hypotéky
Hypotéka znamená, že je na nemovitost, kterou si pořizujete na dlouhodobý úvěr, slouží jako zástava pro zajištění toho, že věc splatíte. Znamená to, že tímto majetkem nemůžete ručit.
Hypotéka se dělí na účelovou a neúčelovou. Hypotéku můžete většinou získat poté, co doložíte, že máte alespoň 20% tržní hodnoty nemovitosti, na kterou chcete hypotéku. Je ale možné získat hypotéku i na celou nemovitost, aniž byste museli mít k dispozici jakoukoli částku. Doba splatnosti většinou bývá mezi pěti až třiceti lety, což znamená, že s dobou splatnosti se navyšuje úroková sazba. Právě tato úroková sazba je hlavním a kritériem při výběru hypotéky. S hypotékou souvisejí další poplatky, protože musíte vést úvěrový účet a také musíte zaplatit poplatky za zjednání hypotéčního účtu.

–          Půjčka
To znamená přenechání nějakého buďto finančního obnosu nebo předmětu či nemovitosti.
peníze na projektu
–          Úvěry
Úvěrem se nazývá finanční půjčka. Nemusí probíhat jenom mezi bankou či nebankovní společností, ale třeba členy rodiny nebo kýmkoli, kdo se živí podnikáním. Ten, s kým se úvěr uzavírá a který tedy finanční půjčku poskytl, se nazývá věřitel, ten, jenž si půjčuje, je dlužníkem. Dlužník se úpisem zavazuje vrátit půjčené věci ve stanovenou dobu. Smlouva o půjčce zahrnuje také odměnu věřiteli za poskytnutí půjčky, a to ve formě úroku. Tento typ půjčky není vhodné upotřebit na koupi nemovitosti či ke stavbě bydlení. Bezúčelová půjčka nachází největší využití na projekty spojené s domácností, rekonstrukcí, nebo je z ní zaplacena dovolená.

–          Půjčky na bydlení
Oproti hypotékám tyto typy půjček nepoužívají kupovanou nemovitost jako zástavu. Většina menších půjček se obejde bez ručení, ty větší vyžadují ručitele. Půjčky s ručením nemovitostí jsou účelové, ty mávají nižší úrokové sazby, i bezúčelové. Účelové mohou  mít podmínku prokazatelnosti, na co byly skutečně použity.