Rubriky
Zvířata

Kotě a straky

Paní Ilona a její manžel Patrik se chodili pravidelně procházet do nedalekého parku od jejich bydliště. Snažili se tak udržovat si dobrou fyzickou kondici. Táhlo jim na šedesát, a tak je už sem tam i někde píchlo nebo zabolelo – v zádech, kolenu, kyčli a tak podobně. Prostě stáří se asi hlásilo.

kotě v trávě

Jednou navečer, když se vraceli z parku domů, blížili se z kopce dolů k hlavní dvoupruhové silnici, zahlédli na okraji vozovky malé černé pohublé kotě. Auta tam jezdí někdy dost rychle, tedy se paní Iloně udělaly až mžitky před očima. „Vezmeme si ho domů, Patriku!“ křikla bez přemýšlení a svolávala všechny svaté, aby toho drobečka, neohroženě kráčejícího po šedém asfaltu, nesrazilo auto. Jedno projelo hned, jak kotě přešlo první pruh silnice. Velký kámen oběma spadl ze srdce, ale hned tu byl druhý pruh. Zde najednou na malého hrdinu začaly nalétávat dvě straky, jako by nestačilo, že přechází silnici. Že by ho chtěly ulovit? To snad ne? Kotě nakonec bezpečně doběhlo na druhý chodník a odtud na louku. V trávě nad ním ještě asi tři straky poletovaly. „Možná tam mají někde hnízdo a brání ho,“ pronesl Patrik. „Domů si ho vzít nemůžeme. Určitě patří někomu ze zdejších domků. Uteklo ze zahrady a zatoulalo se, pak ho budou hledat. Nebo se šlo proběhnout.“

letící straka

Až druhý den ráno najednou paní Ilonu napadlo, že ty straky mohly to malé kotě naopak svým poletováním kolem něho chránit – upozorňovat jedoucí řidiče, aby zbystřili zraky, že se na silnici něco děje. Pan Patrik dodal, že kotě tak mohly svým nalétáváním popohánět, aby se nezastavovalo, ale přeběhlo silnici co nejrychleji na jeden zátah. Kdo ví, jak to doopravdy bylo. Každopádně pokud to proběhlo tak, jak si mysleli – že ty straky kotěti v přecházení silnice vlastně pomohly, tak prosby paní Ilony a jejího manžela byly vyslyšeny. A za to byli moc rádi.

Rubriky
Zvířata

Terapie zvířaty? Proč ne!

Zooterapie je vlastně jen jiný název, pro využívání zvířat k léčení lidí. Může se jednat o lidi mentálně, či fyzicky postižené, ale také o lidi trpící psychickými obtížemi, třeba i jako následek traumatizující zkušenosti. Tento způsob terapie je velmi oblíbený, jelikož cílí na lidskou empatii, a vyvolává pozitivní pocity. Jaké druhy animoterapie jsou nejpopulárnější?

dívka a poník

Canisterapie

Canisterapie je léčba za přítomnosti psa. Jedná se obvykle o psy k tomuto účelu cvičené, kteří jsou trpěliví, laskaví, a netrpí agresivními sklony, ani se jen tak něčeho nezaleknou. Přítomnost psa je pak pro pacienty velmi příznivá, jelikož se jedná o jednoho z nejoblíbenějších mazlíčků Ti se pak využívají třeba k léčbě depresí, kdy má díky psovi pacient lepší pocit, jelikož cítí náklonost vůči své osobě, dále pak u lidí postižených autismem, kteří mají problém pocítit pouto s jakýmkoliv živým tvorem, a pes je ochoten jim s tímto pomoci, aniž by se zalekl jejich výbuchů vzteku, či mu vadila jejich odtažitost. 

muž se psem

Felinoterapie

Zde se jedná o terapii kočičí společností. Kočky jsou totiž velice antidepresivní tvorové, kteří dokáží intuitivně vycítit, co člověka bolí, či trápí. Jelikož péče o kočku není náročná, je možno tuto terapii proměnit v něco víc, jako je třeba adopce kočky, která člověku pomůže, aby se necítil sám. Fyzicky postižení lidé tak získávají společníka, díky kterému nejsou nikdy sami, traumatizovaní lidé se pak zbavují svých strachů, jelikož se v přítomnosti kočky cítí bezpečněji.

Hipoterapie

Při hipoterapii se jedná o koně, kteří jsou rovněž k tomuto účelu cvičení. Přítomnost tak velkého zvířete může působit děsivě, o to více se pak lidé zbaví strachu, když zjistí, že kůň je jejich přítelem. Především se ale využívá hyporehabilitace, kdy jízda na koni za doprovodu zkušeného instruktora pomáhá lidem s postižením posilovat svaly, ale zároveň je učí budovat si vztah s jiným živým tvorem. Je to tedy o posílení těla, důvěry, a mnoha dalších schopností.

Rubriky
Zvířata

Co obnáší chov chameleona?

Chameleon je jako zvíře naprostý unikát, něco netypického a to většinou bývá to, co přiláká zájemce ke koupi tohoto zvláštního živočicha. Kdo by nechtěl pozorovat senzační změnu barev, dokonalou hru očí a váhavé, téměř až promyšlené pohyby?

 Určitě hned na začátek je důležité si uvědomit, že chov chameleona může i leckoho zklamat – chameleon není zrovna přítulný mazlíček a jeho chov vyžaduje nějaké zkušenosti, nejedná se zrovna o nenáročné zvířátko.

Proto, aby byla zajištěna odpovídající kvalita života Vašemu budoucímu svěřenci, je důležité získat mnoho odborných znalostí – z odborné literatury, od chovatele či z chovatelských diskuzí, kde Vám určitě rádi poradí.

Ještě než svého budoucího společníka přivezete…

1.       Terárium
 Nejčastěji chovaný chameleon jemenský potřebuje terárium o minimální výšce jednoho metru a alespoň půl metru na šířku. Avšak dle velikosti chameleona může být terárium klidně větší i menší. Velikost samozřejmě musí být větší, i pokud chováte více jedinců.

 Vytvořte podobné podmínky, jaké má chameleon ve volné přírodě (větve, rostliny, systém zásobení vodou, protože chameleoni neumí pít z misky – kapátko, rosič nebo třeba mlhovač, UV zářivka…). Vybavené terárium přemístěte na spíše klidnější místo a potom denně kontrolujte stav terária a všeho v něm.

2.       Chameleón
 Nejběžněji chovanými zástupci chameleonů jsou chameleon jemenský, Jacksonův a obecný. Minimálně pro začátek se vyplatí vybrat si jeden z těchto druhů, protože zpravidla bývají i méně nároční na chov než méně rozšířené druhy.

Při koupi chameleona sledujte tyto věci, které mohou mnohé vypovědět o jeho stavu:
·         Chameleon musí mít vždy vypoulené oči
·         Na ocasu nesmí být viditelné obratle
·         Nesmí se vyskytovat žádné hleny v tlamě
·         Jestliže má daný jedinec růžky, musí být tvrdé

 Poučte všechny členy v domácnosti a nezapomínejte na to, že chameleon má velmi křehkou kostru a podle toho je potřeba s ním zacházet (manipulace musí být vždy jemná, berte zvířátko pod bříškem a počkejte, až se sám pustí opory). Také je velmi náchylný ke stresu, a proto se snažte situace, které toto zvířátko přivádí do stresu, co nejvíce omezit.

Mezi ně např. patří:
·         Změna prostředí v teráriu
·         Teplotní výkyvy
·         Převoz
·         Ruch a neklid okolo terária

 Vystresovaného jedince poznáte podle tmavé barvy. Kýve se do stran a syčí, často odmítá příjem potravy.

3.       Potrava
 Chameleon se živí lovem drobného hmyzu (sarančata, pavouci, kobylky, motýli, mouchy, cvrčci…), který tvoří 99% jeho potravy. Zbylé 1% tvoří rostlinná složka, kterou však přijímá spíše kvůli hydrataci (květy, jablka, jahody, okurky, mrkev, maliny – preference záleží na daném jedinci). Vhodný je také neustálý přístup k drcené sépii a doplnění krmení minimálně 3x do týdne o vitamíny.