Rubriky
Bydlení

Byt snů!

Ať už stavíme nebo rekonstruujeme, chceme bydlení podle svých představ. Náš byt může být doveden do dokonalé podoby, přesně tak, jak si představujeme se vším všudy. Sortiment vybavení a doplňků je v dnešní době zcela neomezen a na cokoli, na co si jenom vzpomeneme, si můžeme do našeho bytu pořídit. Ať holdujeme jakémukoli stylu, náš interiér si vždy můžeme zařídit podle svého vkusu. V bytě si budeme moci zařizovat podle svého vkusu od podlah přes okna a dveře až po veškerý nábytek a vybavení. U podlah je určitě dobré se chvíli pozastavit a popřemýšlet, co upřednostňujeme.

staré schodiště

Někdo jednoznačně zvolí dlažbu, někdo plovoucí podlahu, parkety a někdo zase koberce. Vše má své výhody i nevýhody, jde jen a jen o tom, co sami vyžadujeme. Určitě pak budeme řešit také okna a dveře. Dnes je již skoro samozřejmostí, dát přednost plastovým oknům, která jsou výborné na údržbu a životnost. Navrhovat si budeme každou jednotlivou místnost, která vyžaduje jiné vybavení. Je však dobré mít vše dobře sladěné, to znamená, aby k sobě ladila podlaha a kachličky, zvláště v kuchyni a koupelně. V jiných místnostech se určitě pozastavíte u nábytku, u něhož byste měli vybírat taktéž jednotný styl.

klavír interiér

Znamená to tedy, že pokud budeme vybírat nábytek ze dřeva, je vhodné vybrat jednotné dřevo pro celý byt, aby k sobě vše dokonale ladilo. Závisí však také na praktičnosti a pohodlnosti, jde to všechno ruku v ruce. Pokud si ale nebudete vědět rady, jak svůj interiér co nejlépe zvelebit, protože na to prostě nemáte fantazii, můžete si říci odborné pomoci, a tedy bytovému architektovi. Ten vám navrhne, jak s vaším bytem bude možno vynaložit a jak bude možné veškerý nábytek sladit, aby to vypadalo co nejpůsobivěji. Od toho je tu pro vás bytový architekt Praha https://bydesign.cz/, který vám může poskytnout návrh bytu dle nejlepšího možné rozmístění a sladění. Poradí vám i s ostatními věci ve vašem bytě, se kterými si momentálně nevíte rady.

Rubriky
Bydlení

Jiné možnosti bydlení

Toužíte-li po vlastní bydlení, musíte si dnes nechat zajít chuť, případně naspořit šílené peníze, abyste dostali hypotéku. Pořád jsou tu i alternativy.

Jiné možnosti bydlení

Každý člověk na planetě by si chtěl zařídit vlastní bydlení, ale ne vždy a všude je to realizovatelné. V našich zeměpisných šířkách to ještě nedávno nebylo vůbec komplikované. Hypotéku jste dostali na dobré slovo a byty hlavně v menších obcích se prodávaly takřka za hubičku. Jenže tato zlatá léta jsou už nějaký ten pátek pasé. V současnosti je situace s obytnými nemovitostmi docela zlá a když si chce někdo pořídit alespoň malý byteček, budete muset našetřit 15 % jeho prodejní ceny, jinak nemá šanci na hypotéku dosáhnout. A to se z pochopitelných důvodů každému jen tak nepodaří.

Symbol domečku

Situace vypadá docela zoufale a lepší to v blízké budoucnosti asi ani nebude. Vzhledem k tomu, že se bydlení prakticky nestaví, budou ceny toho stávajícího stále růst a rozhodně jen tak dolů nepůjdou. V případě, že hledáte dnes bydlení a nejste zrovna milionáři, můžete si pořídit tak maximálně mobilní dům celoroční. Nejedná se o nic extra, ale zároveň ani o žádnou tragédii.

Moderně zařízený interiér

Vzhledem k tomu, že náklady na výrobu mobilních domů jsou mnohem nižší než náklady na stavbu tradičních bytů, je jasné, že bydlení na kolech bude levnější. A také že ano. Kdo by si však myslel, že líbivá cena je jedinou vějičkou na zákazníky, ten by se pletl. Možná se nejedná o to největší bydlení, které je možné si pořídit, ale na druhou stranu jde rozhodně o bydlení, které je velice dobře zařízené. A to nejen nábytkem, ale zároveň i mnoha kousky elektrických spotřebičů, které jsou k normálnímu životu také potřeba.

Silueta domu

Je jasné, že nejde o standardní bydlení, jelikož s mobilními domy můžete i jezdit. To je výhodná vlastnost nejen v případech, kdy se žene povodeň nebo jiná přírodní katastrofa, ale také když se budete chtít stěhovat na nový pozemek. Prostě si vezmete své bydlení s sebou. Nemusíte mít obavy, že by takový přesun automaticky znamenal komplikace na stavebním úřadě. V tomto případě bohatě postačí ohláška a máte pokoj.

Rubriky
Bydlení

Na nedostatek komfortu si stěžovat nebudete

Myslíte si, že nejde bydlet levně a zároveň dostatečně komfortně? Pak se mýlíte. Existuje totiž druh obydlí, který splňuje obě zmíněné podmínky.

Na nedostatek komfortu si stěžovat nebudete

Kdo si dnes chce koupit vlastní bydlení, má dvě možnosti. Buďto šetřit opravdu dlouhá léta nebo se na hodně dlouho zadlužit u banky. Tak to bylo samozřejmě vždy, ale v současnosti je to mnohem horší. Kdysi jste mohli mít byt splacený během 10–15 let, a to i s průměrným příjmem. Pokud si dnes budete chtít koupit tří pokojový byt, očekávejte, že ho budete splácet mnohem déle. A každý na to nemá nervy. Obydlí jsou dnes dražší než kdy jindy a řeč teď není jen o Praze, kde je to extrémní, ale v podstatě o celé České republice. Zkrátka a dobře, klasický český sen o vlastním bydlení dostává vážné trhliny.

Malé, ale levné

I proto řada lidí zvažuje levnější alternativy. Češi prostě chtějí bydlet ve svém a udělají proto maxim. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je pořídit si mobilheim Top-mobilnidomy. Jedná se o klasický druh obydlí hlavně v Holandsku, respektive ve Francii nebo Velké Británii. U nás tyto domky zas tak velkou tradici nemají, ale to se možná v brzké době změní.

I když to z katalogu tak může vypadat, rozhodně se nejedná pouze o trochu nafouklé maringotky nebo přívěsy. Jde o plnohodnotné bydlení, které je prostě jen mobilní. To je samozřejmě velká výhoda, jelikož svůj příbytek můžete snadno přesouvat z místa na místo, budete-li chtít. Důležité je, že se jedná o relativně levné bydlení, na které finančně dosáhne daleko více lidí, než na běžný byt nebo snad dokonce rodinné stavení.

Mobilní domek

Povolení máte hned

Problém může být nutnost vlastnit pozemek. Je jasné, že se svým obydlím nemůžete parkovat kde se vám zlíbí, ale jen a pouze na místě, kde to máte povolené. Naštěstí se nejedná o stavbu jako takovou, a tudíž není potřeba pořizovat si drahou stavební parcelu, ale klidně jen klasický pozemek. Tím dost ušetříte. Na rozdíl od klasických staveb, nemusíte svůj nový příbytek na kolech zdlouhavě přihlašovat na stavební úřadě. Bohatě postačí ho prostě jen ohlásit. Bude vás to stát pár minut času.

Rubriky
Bydlení

Zasáhněte, dokud je čas

Vlastní koupání ve vlastním bazénu je prostě nejlepší. A nejlepším důkazem tohoto výroku je to, jak jsou u nás v České republice bazény oblíbené. Stačí se podívat na letecké snímky a téměř na každé zahradě nějaký bazén objevíte. Nicméně něco podobného si můžete ověřit i tím, že se jednoduše projdete vaší obcí a podíváte se lidem do zahrad. Určitě nejméně na polovině z nich nějaký ten bazén uvidíte, ať už v jakékoli formě. K létu totiž voda, a především koupání neodmyslitelně patří, a to tím spíše, že poslední roky u nás byly letní dny opravdu horké. A není jednodušší způsob, jak se vyhnout vlezlým slunečním paprskům než skočit do chladivé vody, kterou máte hned u domu.

bublinková lázeň

A máte-li své koupání takto při ruce, tak vám ani nedělá žádný problém jej postupně a svědomitě upravovat. Vždyť jen čistá voda je ke koupání ta pravá. A k tomu, abyste ve své nádrži měli právě vodu jako z křišťálu nesmíte litovat času, který věnujete její úpravě, i když to ve skutečnosti zase tak velká práce není.
Vlastně vám ke spokojenosti bude stačit kvalitní výkonná filtrace a trocha chlóru.

večerní koupání

Ten je alfou a omegou údržby bazénové vody a rozhodně se bez něj neobejdete. A je vcelku jedno, v jaké formě ho do vody budete dodávat, ať už to bude forma tekutá či pevná ve formě tablet, které jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Každopádně nestačí jen slepě dávkovat chlór do vody, ale je potřeba také pravidelně měřit jeho hladinu. Stát se může také to, že ať pravidelně zásobujete vodu chlorovými tabletami, tak po změření obsahu chlóru ve vodě zjistíte, že tam skoro žádný není.

zchlazení nohou

A takový stav je nezbytné okamžitě napravit, nejlépe tím, že použijete přípravek chlor šok, kterým do vody okamžitě dodáte akutně chybějící velké množství a předejdete tím katastrofě ve formě namnožení řas, které na takovou příležitost doslova čekají.

Rubriky
Bydlení

Barvy v interiéru nejsou žádná věda, stačí se držet několika základních pravidel

Vybrat tu správnou barvu do interiéru nelze pouze podle toho, jakou máme rádi a jaká je naše oblíbená. Musíme se řídit také tím, do jakého tónu vybavujeme daný pokoj, jaké jsou tu podlahy, kolik je tu denního světla a na jakou světovou stranu je pokoj otočen. V případě, že máme malý byt, se navíc musíme ještě rozhodovat, jaké barevné kombinace zvětšují prostor.
§  Psychologové říkají, že barvy v bytě na nás mají velký vliv
Právě proto bychom neměli dávat jenom na estetickou nebo funkční stránku, ale také na to, jak na nás barvy působí. 
pokoj v hotelu
Jaké barvy volit do ložnice?
§  Hodí se: modrá, jelikož je uklidňující a studená. Velmi dobrá barva je také okrová nebo jiné zemité barvy. Volte raději světlejší než tmavší odstíny.
§  Nehodí se: tmavá modrá, tmavá fialová ani černá. Podle vědců jsou tyto tři barvy nejméně spjaty s kvalitním spánkem.
bílá pracovna
Jaké barvy vybrat pro home office nebo pracovnu?
§  Hodí se: podle psychologů je to zelená, protože je spojena s koncentrací a soustředěním. Mnoho lidí doporučuje béžové barvy, jelikož nenarušují naši koncentraci. Velmi dobrá je také šedá barva, která se stává hitem moderní elegance, preferujte ale světlounké tóny.
§  Nehodí se: Červená, křiklavá růžová, neonové barvy. To odvádí naši pozornost. Červená je příliš agresivní a narušuje naši koncentraci.
mramorová koupelna
Jaké barvy volit do koupelny?
§  Hodí se: ne vždy se hodí standardní bílá. Ačkoli si ji pojíme s čistotou je na nich hned vidět každý kaz, každá zašlá spára. Navíc v nás bílá barva vzbuzuje pocit zimy. Zkuste si zařídit koupelnu v barvě růžové. Uvidíte, že vám pohled do zrcadla zlepší náladu, protože světlá růžová sluší všem. Navíc ve vás nebude růžová barva evokovat takový pocit zimy.
§  Nehodí se: výrazné barvy, které vás příliš rozčilují. Naprosto nehodící se je červená nebo neonové barvy.

Rubriky
Bydlení

Chraňme si své soukromí

Berme v potaz, že vaše domácnost je pojištěná, ale stejně, kdo by chtěl, aby se mu po domě pohyboval někdo cizí, sahal na jeho věci. Věřte, že ochránit si soukromí jde a že možností je hned několik. Podívejme se na ty základní.
kola pod okny
– Požádejte někoho z rodiny nebo spolehlivé sousedy, aby vám vybírali poštovní schránku. Pokud to není možné, požádejte na poště o úschovu všech písemností na dobu, kterou si sami určíte.
 
– Téměř každá televize lze načasovat tak, aby se v nepravidelných časech zapnula a po určitou dobu také hrála. To bude samozřejmě z venku vidět a potencionálního zloděje to pěkně zmate. Načasovat lze ale i například stahování venkovních rolet, pokud je máte.
 
–  V nepravidelných časech jdou načasovat i světla. Jednou se tak rozsvítí ráno v pět a pak například ve dvouhodinových intervalech v různých místnostech. Časy lze samozřejmě odstupňovat libovolně. Třeba tak, jak jste zvyklí normálně fungovat, když jste doma.

 
–  Pokud máte venkovní květiny, požádejte někoho ze sousedů o jejich zalévání. Bylo by hodně divné, kdyby se sice světla uvnitř domu rozsvěcela, ale květiny před domem by usychaly. 
 
–  Na okna a dveře můžeme namontovat mříže. Obzvlášť v přízemí. To většinou zloděje odradí na první pohled. Podívá se na dům a hned vidí problém. Co se oken a dveří týče, můžete je zabezpečit i fóliemi, které zabrání roztříštění skla a to i při docela velkém nárazu.
 
–  Někomu může zachránit jeho majetek také „obyčejná“ výměna stávající vložky zámku ve vchodových dveří. Je možné, že někdo prostě klíč má a dovolil by si vniknout k vám do doma pouze v tomto případě, na překonání překážky by si nejspíš netroufl.
 
Všechny tyhle rady jsou jistě přínosné a někomu opravdu mohou zachránit dům před případnými zloději. Pokud ale chcete mít stoprocentní jistotu a užívat si dovolené naplno, je vhodnější kombinovat výše uvedená zabezpečení se zabezpečením elektronickém. To znamená kvalitní vstupní dveře, hlásič, který se sepne v případě vniknutí a nahlásí tuto skutečnost na mobilní telefon nebo přímo na hlídací agenturu.