Zvířata

Terapie zvířaty? Proč ne!

Zooterapie je vlastně jen jiný název, pro využívání zvířat k léčení lidí. Může se jednat o lidi mentálně, či fyzicky postižené, ale také o lidi trpící psychickými obtížemi, třeba i jako následek traumatizující zkušenosti. Tento způsob terapie je velmi oblíbený, jelikož cílí na lidskou empatii, a vyvolává pozitivní pocity. Jaké druhy animoterapie jsou nejpopulárnější?

dívka a poník

Canisterapie

Canisterapie je léčba za přítomnosti psa. Jedná se obvykle o psy k tomuto účelu cvičené, kteří jsou trpěliví, laskaví, a netrpí agresivními sklony, ani se jen tak něčeho nezaleknou. Přítomnost psa je pak pro pacienty velmi příznivá, jelikož se jedná o jednoho z nejoblíbenějších mazlíčků Ti se pak využívají třeba k léčbě depresí, kdy má díky psovi pacient lepší pocit, jelikož cítí náklonost vůči své osobě, dále pak u lidí postižených autismem, kteří mají problém pocítit pouto s jakýmkoliv živým tvorem, a pes je ochoten jim s tímto pomoci, aniž by se zalekl jejich výbuchů vzteku, či mu vadila jejich odtažitost. 

muž se psem

Felinoterapie

Zde se jedná o terapii kočičí společností. Kočky jsou totiž velice antidepresivní tvorové, kteří dokáží intuitivně vycítit, co člověka bolí, či trápí. Jelikož péče o kočku není náročná, je možno tuto terapii proměnit v něco víc, jako je třeba adopce kočky, která člověku pomůže, aby se necítil sám. Fyzicky postižení lidé tak získávají společníka, díky kterému nejsou nikdy sami, traumatizovaní lidé se pak zbavují svých strachů, jelikož se v přítomnosti kočky cítí bezpečněji.

Hipoterapie

Při hipoterapii se jedná o koně, kteří jsou rovněž k tomuto účelu cvičení. Přítomnost tak velkého zvířete může působit děsivě, o to více se pak lidé zbaví strachu, když zjistí, že kůň je jejich přítelem. Především se ale využívá hyporehabilitace, kdy jízda na koni za doprovodu zkušeného instruktora pomáhá lidem s postižením posilovat svaly, ale zároveň je učí budovat si vztah s jiným živým tvorem. Je to tedy o posílení těla, důvěry, a mnoha dalších schopností.

Mohlo by se vám také líbit...