Auto

Auta a ekologie

Auta jsou osobními dopravními prostředky. Primárně jsou využívány k dopravě jednotlivců, párů či rodin. Vhodnější vzhledem k životnímu prostředí je určitě využívat automobily pro dopravu více osob najednou. Když se autem dopravuje pouze jeden člověk, tak zabírá poměrně dost místa na silnici a také je násobně vyšší počet toxinů vypuštěných do ovzduší kvůli dopravě pouze jednoho člověka. Řeší se poměr těchto vypuštěných škodlivých látek na osobu a tento poměr je vysoký při cestování jednotlivců.

žluté auto

Obecně je ve světě snaha omezovat znečišťování životního prostředí, jelikož už se zjistili, že naše planeta je na hraně svých možností. Se znečišťováním je spojena velká řádka neblahých dopadů i na nás lidi. Jeden ze způsobů jak omezovat znečišťování ovzduší je motivace lidí k tomu, aby více využívali hromadnou dopravu ať už se jedná o vlaky, autobusy, tramvaje či metro. Například v Praze je síť hromadné dopravy velmi hustá a je i rychlejší dojet na požadované místo. Tento způsob však není úplně čistý. Ideální způsob dopravy bez emisí je jízda na kole. Dopravování se na kole má i benefit z hlediska zdravotního a tedy nepřímo bojuje s obezitou což je další světový problém, který roste.

rychlé auto

Ovšem ne každý by si mohl dovolit každý den jezdit do práce na kole či městskou hromadnou dopravou. Spousta lidí bydlí ve vesnicích několik kilometrů vzdálených od měst, kde mají stálé zaměstnání, obchody a služby. Tyto vesnice často nejsou propojeny s městem dostatečnou hromadnou dopravou. Lidem z těchto oblastí často nezbývá jiná možnost než jezdit autem. Další lidé, kteří se dopravě osobním automobilem v podstatě nemohou vyhnout jsou lidé pokročilejšího věku, kteří mají třeba problém s nastupováním do autobusu a podobně. Kvůli všech výše zmíněných argumentů má stále smysl investovat do rozvoje osobních automobilů, které budou co nejméně znečišťovat prostředí kolem nás a také zabírat co nejméně místa.

Mohlo by se vám také líbit...