Nakupování

Para ořechy

Para ořechy jsou plody juvie ztepilé Bertholletia excelsa. Jedná se o vysoký strom (dorůstá do výšky 40 – 50 metrů), který roste v deštných pralesích v Jižní Americe, konkrétně v amazonské části od Kolumbie a Francouzské Guyany až po Bolívii a Peru. Převážná část para ořechů na všech světových trzích pochází z těchto divoce rostoucích stromů.

Trhy s ořechy

Para ořechy (též brazilské nebo amazonské ořechy) – kromě toho, že jsou velice chutné – obsahují mnoho nutričních látek, které jsou prospěšné našemu organismu. Jádra para ořechů mají vysoký obsah tuků – cca 70 %, bílkovin – 15 %, a asi 7 % sacharidů. Z vitamínů je to hlavně vitamín A, B1, B2, B3, D a E; dále jsou to minerály a stopové prvky – železo, hořčík, vápník, draslík, fosfor a selen. Zanedbatelná není ani vláknina.

Jádra para ořechů

U nás se para ořechy konzumují buď v syrovém stavu, anebo se používají do cukroví. Po vyloupání ze skořápek je dobré para ořechy brzy zpracovat a zkonzumovat, jinak brzy žluknou. Zda se jedná o čerstvé ořechy poznáte podle toho, že jsou na lomu bílé až krémově bílé; ořechy žlutavé barvy jsou již žluklé. Jestliže nevíte, kde zaručeně čerstvé ořechy zakoupit, zkuste nakupovat u Veselé veverky – para ořechy 1kg. Balení je bez glutenu, přidaného cukru, bez lepku, „éček“, a bez oxidu siřičitého.

Chléb s ořechy

Stejně jako u jiných druhů ořechů by se však měli mít na pozoru alergici; pro někoho je zkrátka konzumace ořechů riziková. Je tu ještě jeden důvod, proč by se nemělo konzumování para ořechů přehánět – jednak pro vysoký obsah tuku, i když se jedná převážně o „zdravé“ tuky, tedy nenasycené mastné kyseliny; za druhé pozor na předávkování selenem – ten v nadměrném množství může v organismu působit toxicky. Ale v podstatě je to stejné jako se vším ostatním v životě… užívejme zkrátka „všeho s mírou“.

Z plodů juvie ztepilé se vyrábí také velmi kvalitní olej, který se používá v kosmetických přípravcích. Díky svému složení má velice pozitivní vliv na pleť a pokožku, kterou vyživuje a revitalizuje.

Mohlo by se vám také líbit...