Nakupování

Vyzkoušejte alternativní přírodní sladidla

Lidé, kteří se zdravě stravují, vědí, že je vhodné vynechat bílý cukr, ale ne vždy to jde. Anebo jsme už tak trochu i na něm závislí. Proto je tu skvělá alternativa, a to sladidla, která nám dává sama matka příroda. Pomiňme tedy klasický bílý rafinovaný i nerafinovaný cukr a přejděme k těm zdravějším alternativám.

kostkový bílý cukr

Může být cukr vůbec zdravý? Naše tělo potřebuje a nejlépe v přirozené formě jak tuky, vlákninu, tak i sacharidy (ovoce, rýže). Ale klasický cukřík, když už se bez něj nedokážeme obejít, můžeme nahradit zdravější variantou. Vybírat můžeme z několika druhů přírodních sladidel Naklíčeno a zpravidla všechna, o kterých bude dnes řeč, se vyznačují nižším glykemickým indexem, než běžná sacharóza, která má GI až 68, glukóza 100. Pro porovnání uvádíme glykemický index xylitolu, kteří činí pouhých 7!

Pro lepší pochopení a proč bychom měli sledovat glykemický index – je to rychlost využití glukózy naším tělem z určité potraviny. Čím nižší GI, hlavně co se týká sladidel, tím lépe pro náš zdravý vývoj. Zvláště jsou vhodná pro diabetiky a při redukčních a nízkosacharidových dietách, kdy je potřeba zbavit tělo nežádoucích kil navíc.

kmeny břízy

Přirozenou sladkost nám přináší xylolit, což je zpravidla březový cukr, ale lze ho najít i v plodech některého ovoce, jako jsou maliny, švestky, jahody nebo i v zelenině. Ale nejznámější je jeho výroba z březové kůry.

Jeho použití je stejné jako u běžného cukru – můžete si jím ho bez obav osladit běžné nápoje i kávu a čaj. Anebo ho použijete k pečení koláčů, buchet, do krémů na dorty a podobně. Je více sladivý, takže nejprve otestujte, jak vám bude chutnat. Zpravidla postačuje dávat ho v menším množství, než byste obvykle použili běžné „bílé zlato“. V odborné literatuře se může dočíst, že se xylitol vyrábí i z odpadu, který zbývá při zpracování kukuřice. Tento proces je oblíbený hlavně kvůli tomu, že se upotřebí defacto odpad, který by jinak skončil na skládce.

Mohlo by se vám také líbit...